STPS120L15TV
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
STPS120L15TV
Mfr.Part # : STPS120L15TV
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : DIODE MODULE 15V 60A ISOTOP
Stock : 1097
Product Category : Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 60A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 22 mA @ 12 V
Diode Configuration : 2 Independent
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : ISOTOP
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : ISOTOP®
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 15 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 430 mV @ 60 A