SBR20A300CTB
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SBR20A300CTB
Mfr.Part # : SBR20A300CTB
Manufacturer : Diodes Incorporated
Description : DIODE ARRAY SBR 300V 10A D2PAK
Stock : 950
Product Category : Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) : 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 100 µA @ 300 V
Diode Configuration : 1 Pair Common Cathode
Diode Type : Super Barrier
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -65°C ~ 175°C
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status : Active
Reverse Recovery Time (trr) : 35 ns
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : TO-263AB (D²PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 300 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 920 mV @ 10 A