SMCG16AHE3/9AT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMCG16AHE3/9AT
  • 1
Mega Source # : MEGA-SMCG16AHE3/9AT
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : TVS DIODE 16V 26V DO215AB
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 26V
Voltage - Breakdown (Min) : 17.8V
Unidirectional Channels : 1
Type : Zener
Supplier Device Package : DO-215AB (SMCG)
Series : Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection : No
Power - Peak Pulse : 1500W (1.5kW)
Package / Case : DO-215AB, SMC Gull Wing
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 30 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 57.7A