SMCJ1.5KE62CA-TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMCJ1.5KE62CA-TP
  • 1
Mega Source # : MEGA-SMCJ1.5KE62CA-TP
Manufacturer : Micro Commercial Components (MCC)
Packaging : Original-Reel®
Description : TVS DIODE 53V 85V DO214AB
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 53V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 85V
Voltage - Breakdown (Min) : 58.9V
Type : Zener
Supplier Device Package : DO-214AB (SMC)
Power Line Protection : No
Power - Peak Pulse : 1500W (1.5kW)
Package / Case : DO-214AB, SMC
Other Names : SMCJ1.5KE62CA-TPMSDKR
Operating Temperature : -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 17.9A