MXSMBJ17A
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MXSMBJ17A
  • 1
Mega Source # : MEGA-MXSMBJ17A
Manufacturer : Microsemi
Packaging : Bulk
Description : TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 18.9V
Voltage - Breakdown (Min) : 17V
Voltage - Breakdown : SMBJ (DO-214AA)
Type : Zener
Series : Military, MIL-PRF-19500
RoHS Status : Bulk
Ripple Current - Low Frequency : General Purpose
Power Line Protection : 600W
Power - Peak Pulse : 21.7A
Polarization : DO-214AA, SMB
Other Names : 1086-14049
1086-14049-MIL
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 24 Weeks
Manufacturer Part Number : MXSMBJ17A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 27.6V