SMBJ48HE3/52
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SMBJ48HE3/52
  • 1
Mega Source # : MEGA-SMBJ48HE3/52
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 53.3V
Voltage - Breakdown (Min) : 48V
Voltage - Breakdown : DO-214AA (SMBJ)
Type : Zener
Series : Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status : Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency : Automotive
Power Line Protection : 600W
Power - Peak Pulse : 7A
Polarization : DO-214AA, SMB
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number : SMBJ48HE3/52
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 85.5V