1.5KA47HE3/51
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
1.5KA47HE3/51
Mega Source # : MEGA-1.5KA47HE3/51
Manufacturer : Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Packaging : Bulk
Description : TVS DIODE 1500W 1.5KA
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 42.3V
Voltage - Breakdown (Min) : 38.1V
Voltage - Breakdown : 1.5KA
Type : Zener
Series : Automotive, AEC-Q101, PAR®
RoHS Status : Bulk
Ripple Current - Low Frequency : Automotive
Power Line Protection : 1500W (1.5kW)
Power - Peak Pulse : 22.1A
Polarization : DO-201AA, DO-27, Axial
Other Names : 1.5KA47HE3/51GI
1.5KA47HE3/51GI-ND
Operating Temperature : -65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number : 1.5KA47HE3/51
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 67.8V