MXL5KP64AE3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
MXL5KP64AE3
  • 1
Mega Source # : MEGA-MXL5KP64AE3
Manufacturer : Microsemi
Packaging : Bulk
Description : TVS DIODE 64V 103V CASE 5A
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Reverse Standoff (Typ) : 64V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp : 103V
Voltage - Breakdown (Min) : 71.1V
Unidirectional Channels : 1
Type : Zener
Supplier Device Package : Case 5A (DO-204AR)
Series : Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection : No
Power - Peak Pulse : 5000W (5kW)
Package / Case : DO-204AR, Axial
Other Names : 1086-10020
1086-10020-MIL
Operating Temperature : -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 49A