10SVP330M
  • 1
Mega Source # : MEGA-10SVP330M
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 10V
Type : Polymer
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension : 0.315" Dia (8.00mm)
Series : OS-CON™, SVP
Ripple Current @ Low Frequency : 197.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency : 3.95A @ 100kHz
Package / Case : Radial, Can - SMD
Other Names : P16433CT
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 9 Weeks
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 105°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 17 mOhm
Detailed Description : 330µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 17 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 330µF