CA052X153K5RAC7536
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CA052X153K5RAC7536
Mega Source # : MEGA-CA052X153K5RAC7536
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 0508
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±10%
Temperature Coefficient : X7R
Size / Dimension : 0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
Series : X
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : 0508 (1220 Metric)
Number of Capacitors : 2
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.035" (0.90mm)
Dielectric Material : Ceramic
Detailed Description : 0.015µF Isolated Capacitor 2 Array 50V X7R 0508 (1220 Metric)
Circuit Type : Isolated
Capacitance : 0.015µF