0505Y1001P80CQT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
0505Y1001P80CQT
  • 1
Mega Source # : MEGA-0505Y1001P80CQT
Manufacturer : Knowles Syfer
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0505
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 100V
Tolerance : ±0.25pF
Thickness (Max) : 0.050" (1.27mm)
Temperature Coefficient : C0G, NP0 (1B)
Size / Dimension : 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Series : FlexiCap™
Package / Case : 0505 (1313 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : High Q, Low Loss, Soft Termination
Detailed Description : 1.8pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 0505 (1313 Metric)
Capacitance : 1.8pF