C0603C112J5JAC7867
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C0603C112J5JAC7867
  • 1
Mega Source # : MEGA-C0603C112J5JAC7867
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 1100PF 50V U2J 0603
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : 1100pF
Thickness (Max) : U2J
Size / Dimension : 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series : C
RoHS Status : Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency : General Purpose
Polarization : 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 22 Weeks
Manufacturer Part Number : C0603C112J5JAC7867
Lead Style : 0.034" (0.87mm)
Features : Low Dissipation Factor, Low ESL
Expanded Description : 1100pF ±5% 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) : ±5%