1808J1K20222JXT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
1808J1K20222JXT
  • 1
Mega Source # : MEGA-1808J1K20222JXT
Manufacturer : Knowles Syfer
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 2200PF 1.2KV X7R 1808
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 1200V (1.2kV)
Tolerance : ±5%
Thickness (Max) : 0.079" (2.00mm)
Temperature Coefficient : X7R (2R1)
Size / Dimension : 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Package / Case : 1808 (4520 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description : 2200pF ±5% 1200V (1.2kV) Ceramic Capacitor X7R (2R1) 1808 (4520 Metric)
Capacitance : 2200pF