C1206C473MMGEC
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C1206C473MMGEC
  • 1
Mega Source # : MEGA-C1206C473MMGEC
Manufacturer : KEMET
Packaging : Bulk
Description : CAP CER 1206 47NF 63V C0G 20%
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 63V
Tolerance : ±20%
Thickness (Max) : 0.071" (1.80mm)
Temperature Coefficient : C0G, NP0
Size / Dimension : 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series : C
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESL
Detailed Description : 0.047µF ±20% 63V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Capacitance : 0.047µF