CC1206KKX7RCBB681
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CC1206KKX7RCBB681
  • 1
Mega Source # : MEGA-CC1206KKX7RCBB681
Manufacturer : Yageo
Packaging : Original-Reel®
Description : CAP CER 680PF 1KV X7R 1206
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 1000V (1kV)
Tolerance : ±10%
Thickness (Max) : 0.057" (1.45mm)
Temperature Coefficient : X7R
Size / Dimension : 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series : CC
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Other Names : 311-4470-6
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : High Voltage
Detailed Description : 680pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Capacitance : 680pF