0805Y1K00471MXT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
0805Y1K00471MXT
  • 1
Mega Source # : MEGA-0805Y1K00471MXT
Manufacturer : Knowles Syfer
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 470PF 1KV X7R 0805
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 1000V (1kV)
Tolerance : ±20%
Thickness (Max) : 0.051" (1.30mm)
Temperature Coefficient : X7R (2R1)
Size / Dimension : 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series : FlexiCap™
Package / Case : 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Soft Termination
Detailed Description : 470pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R (2R1) 0805 (2012 Metric)
Capacitance : 470pF