SR655A103JARTR1
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SR655A103JARTR1
  • 1
Mega Source # : MEGA-SR655A103JARTR1
Manufacturer : AVX (KYOCERA AVX)
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±5%
Temperature Coefficient : C0G, NP0
Size / Dimension : 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Series : SkyCap® SR
Package / Case : Radial
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 11 Weeks
Lead Style : Formed Leads - Kinked
Lead Spacing : 0.200" (5.08mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.400" (10.16mm)
Detailed Description : 10000pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance : 10000pF