TXE-315-KH2
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TXE-315-KH2
Mfr.Part # : TXE-315-KH2
Manufacturer : Linx Technologies
Description : RF TX IC ASK 315MHZ 24SMD MOD
Stock : 35000
Product Category : RF Transmitters
Antenna Connector : PCB, Surface Mount
Applications : Garage Openers, RKE, Security Alarms
Current - Transmitting : 1.5mA
Data Interface : PCB, Surface Mount
Features : Built-in Remote Control Encoder
Frequency : 315MHz
Modulation or Protocol : ASK, OOK
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -30°C ~ 70°C
Package / Case : 24-SMD Module
Power - Output : -4dBm ~ 4dBm
Product Status : Obsolete
Supplier Device Package : 24-SMD
Voltage - Supply : 2.7V ~ 5.2V