TE1500B10RJ
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TE1500B10RJ
  • 1
Mfr.Part # : TE1500B10RJ
Manufacturer : TE Connectivity AMP Connectors
Description : RES CHAS MNT 10 OHM 5% 1500W
Stock : 374
Product Category : Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type : Silicone Coated
Composition : Wirewound
Features : Flame Proof, Safety
Lead Style : Solder Lugs
Mounting Feature : Brackets
Operating Temperature : -25°C ~ 225°C
Package / Case : Radial, Tubular
Power (Watts) : 1500W
Product Status : Active
Resistance : 10 Ohms
Temperature Coefficient : ±440ppm/°C
Tolerance : ±5%