ERJ-8RQFR56V
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ERJ-8RQFR56V
  • 1
Mfr.Part # : ERJ-8RQFR56V
Manufacturer : Panasonic
Description : RES 0.56 OHM 1% 1/4W 1206
Stock : 182073
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thick Film
Features : Automotive AEC-Q200, Current Sense
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Product Status : Active
Ratings : AEC-Q200
Resistance : 560 mOhms
Supplier Device Package : 1206
Temperature Coefficient : ±250ppm/°C
Tolerance : ±1%