APT1608LVBC/D
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
APT1608LVBC/D
Mfr.Part # : APT1608LVBC/D
Manufacturer : Kingbright
Description : LED BLUE CLEAR 2SMD
Stock : 66020
Product Category : LED Indication - Discrete
Color : Blue
Configuration : Standard
Current - Test : 2mA
Height (Max) : 0.75mm
Lens Color : Colorless
Lens Size : 1.10mm x 0.80mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Lens Transparency : Clear
Millicandela Rating : 24mcd
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Product Status : Active
Size / Dimension : 1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package : 2-SMD
Viewing Angle : 120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.65V