DA56-11SYKWA
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DA56-11SYKWA
Mfr.Part # : DA56-11SYKWA
Manufacturer : Kingbright
Description : DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 18DIP
Stock : 200
Product Category : Display Modules - LED Character and Numeric
Color : Yellow
Common Pin : Common Anode
Current - Test : 20mA
Display Type : 7-Segment
Millicandela Rating : 130mcd
Number of Characters : 2
Power Dissipation (Max) : 75mW
Product Status : Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2V