SA56-11YWA
  • 1
Mfr.Part # : SA56-11YWA
Manufacturer : Kingbright
Description : DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10DIP
Stock : 1708
Product Category : Display Modules - LED Character and Numeric
Color : Yellow
Common Pin : Common Anode
Current - Test : 20mA
Display Type : 7-Segment
Millicandela Rating : 6.5mcd
Number of Characters : 1
Power Dissipation (Max) : 75mW
Product Status : Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2.1V