PDM1-S5-D12-S
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
PDM1-S5-D12-S
Mfr.Part # : PDM1-S5-D12-S
Manufacturer : Bel
Description : DC DC CONVERTER +/-12V 1W
Stock : 3095
Product Category : DC DC Converters
Applications : ITE (Commercial)
Approval Agency : CB Scheme, EN, IEC, UL
Current - Output (Max) : 42mA, 42mA
Efficiency : 80%
Features : SCP
Mounting Type : Through Hole
Number of Outputs : 2
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Package / Case : 6-SIP Module, 5 Leads
Power (Watts) : 1 W
Product Status : Not For New Designs
Standard Number : 55024; 55032 Class A; 60950-1
Type : Isolated Module
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Input (Min) : 4.5V
Voltage - Isolation : 1.5 kV
Voltage - Output 1 : 12V