K7805MT-500R4
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
K7805MT-500R4
Mfr.Part # : K7805MT-500R4
Manufacturer : Mornsun
Description : DC DC CONVERTER +/-5V 4W
Stock : 114836
Product Category : DC DC Converters
Applications : ITE (Commercial)
Approval Agency : CE
Current - Output (Max) : 500mA, 300mA
Efficiency : 91%
Features : SCP
Mounting Type : Surface Mount
Number of Outputs : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Package / Case : 6-SMD Module
Power (Watts) : 4 W
Product Status : Active
Type : Non-Isolated PoL Module
Voltage - Input (Max) : 36V, 31V
Voltage - Input (Min) : 6.5V, 7V
Voltage - Output 1 : 5V, -5V