HCPL-3140-300E
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
HCPL-3140-300E
Mfr.Part # : HCPL-3140-300E
Manufacturer : Broadcom
Description : OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Stock : 1637
Product Category : Isolators - Gate Drivers
Approval Agency : CSA, UR
Common Mode Transient Immunity (Min) : 25kV/µs
Current - DC Forward (If) (Max) : 25 mA
Current - Output High, Low : 400mA, 400mA
Current - Peak Output : 600mA
Mounting Type : Surface Mount
Number of Channels : 1
Operating Temperature : -40°C ~ 100°C
Package / Case : 8-SMD, Gull Wing
Product Status : Active
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) : 700ns, 700ns
Rise / Fall Time (Typ) : 50ns, 50ns
Supplier Device Package : 8-DIP Gull Wing
Technology : Optical Coupling
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 1.5V
Voltage - Isolation : 3750Vrms
Voltage - Output Supply : 10V ~ 30V