DR73-100-R
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DR73-100-R
  • 1
Mfr.Part # : DR73-100-R
Manufacturer : Eaton-Electronics Division
Description : FIXED IND 10UH 2.08A 65.6MOHM SM
Stock : 19219
Product Category : Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) : 2.47A
Current Rating (Amps) : 2.08 A
DC Resistance (DCR) : 65.6mOhm
Inductance : 10 µH
Inductance Frequency - Test : 100 kHz
Material - Core : Ferrite
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : Nonstandard
Product Status : Active
Shielding : Shielded
Tolerance : ±20%