SRN8040-330M
Contact Now
SRN8040-330M
Mfr.Part # : SRN8040-330M
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : FIXED IND 33UH 1.7A 145 MOHM SMD
Stock : 17021
Product Category : Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) : 1.9A
Current Rating (Amps) : 1.7 A
DC Resistance (DCR) : 145mOhm Max
Frequency - Self Resonant : 10MHz
Inductance : 33 µH
Inductance Frequency - Test : 100 kHz
Material - Core : Ferrite
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : Nonstandard
Product Status : Active
Q @ Freq : 20 @ 2.52MHz
Shielding : Semi-Shielded
Tolerance : ±20%