NR5040T4R7N
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NR5040T4R7N
Mfr.Part # : NR5040T4R7N
Manufacturer : TAIYO YUDEN
Description : FIXED IND 4.7UH 3.1A 37.7MOHM SM
Stock : 32897
Product Category : Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) : 3.3A
Current Rating (Amps) : 3.1 A
DC Resistance (DCR) : 37.7mOhm Max
Frequency - Self Resonant : 28MHz
Inductance : 4.7 µH
Inductance Frequency - Test : 100 kHz
Material - Core : Ferrite
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -25°C ~ 120°C
Package / Case : Nonstandard
Product Status : Active
Shielding : Shielded
Tolerance : ±30%