FN2020-60-24
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
FN2020-60-24
Mfr.Part # : FN2020-60-24
Manufacturer : Schaffner EMC, Inc.
Description : LINE FILTER 250VAC 60A CHASS MNT
Stock : 100
Product Category : Power Line Filter Modules
Applications : General Purpose
Approval Agency : CSA, ENEC, UR
Configuration : Single Stage
Current : 60 A
Filter Type : Single Phase
Frequency - Operating : DC ~ 400Hz
Inductance : 1mH
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature : -25°C ~ 100°C
Product Status : Active
Termination Style : Threaded Post (M6)
Voltage - Rated AC : 250V