BT152X-800R,127
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BT152X-800R,127
Mfr.Part # : BT152X-800R,127
Manufacturer : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description : SCR 800V 20A TO220-3
Stock : 5960
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 32 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 200A, 220A
Current - Off State (Max) : 1 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 13 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 20 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 800 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.75 V