QJ6016RH2TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
QJ6016RH2TP
Mfr.Part # : QJ6016RH2TP
Manufacturer : Littelfuse
Description : ALTERNISTOR TRIAC 16A TO220
Stock : 390
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-220AB
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 600 V