BTA201W-800E,115
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA201W-800E,115
Mfr.Part # : BTA201W-800E,115
Manufacturer : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description : TRIAC SENS GATE 800V 1A SC73
Stock : 1983
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 12 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 12.5A, 13.7A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Product Status : Active
Supplier Device Package : SC-73
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 800 V