BTA316B-600C,118
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA316B-600C,118
Mfr.Part # : BTA316B-600C,118
Manufacturer : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description : TRIAC 600V 16A D2PAK
Stock : 1031
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 140A, 150A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status : Active
Supplier Device Package : D2PAK
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 600 V