Q8015L5TP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
Q8015L5TP
Mfr.Part # : Q8015L5TP
Manufacturer : Littelfuse
Description : TRIAC 800V 15A TO220
Stock : 5755
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 50 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 70 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 167A, 200A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 15 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-220 Isolated Tab
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2 V
Voltage - Off State : 800 V