T1210-800G-TR
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
T1210-800G-TR
  • 1
Mfr.Part # : T1210-800G-TR
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : TRIAC SENS GATE 800V 12A D2PAK
Stock : 1000
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 126A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status : Active
Supplier Device Package : D2PAK
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 800 V