BTA30-600CW3G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA30-600CW3G
Mfr.Part # : BTA30-600CW3G
Manufacturer : Littelfuse
Description : TRIAC 600V 30A TO220AB
Stock : 1998
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 50 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 300A @ 60Hz
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 30 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-220AB
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 600 V