Q6008DH3RP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
Q6008DH3RP
Mfr.Part # : Q6008DH3RP
Manufacturer : Littelfuse
Description : TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO252
Stock : 25506
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 15 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 80A, 85A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-252, (D-Pak)
Triac Type : Alternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 600 V