BT158W-1200TQ
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BT158W-1200TQ
  • 1
Mfr.Part # : BT158W-1200TQ
Manufacturer : WeEn Semiconductors Co., Ltd
Description : SCR 1.2KV 126A TO247-3
Stock : 1721
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 70 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1100A, 1210A
Current - Off State (Max) : 3 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 80 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 126 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : 150°C (TJ)
Package / Case : TO-247-3
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-247-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Voltage - Off State : 1.2 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.65 V