STPS8H100DEE-TR
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
STPS8H100DEE-TR
  • 1
Mfr.Part # : STPS8H100DEE-TR
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : DIODE SCHOTTKY 100V 8A POWERFLAT
Stock : 7608
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) : 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 4.5 µA @ 100 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 175°C (Max)
Package / Case : 8-PowerTDFN
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : PowerFlat™ (3.3x3.3)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 820 mV @ 8 A