NSR20F30NXT5G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NSR20F30NXT5G
Mfr.Part # : NSR20F30NXT5G
Manufacturer : onsemi
Description : DIODE SCHOTTKY 30V 2A 2DSN
Stock : 111650
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) : 2A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 150 µA @ 30 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : 150°C (Max)
Package / Case : 2-XDFN
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : 2-DSN (1.6x.80)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 480 mV @ 2 A