VS-10MQ040NTRPBF
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VS-10MQ040NTRPBF
Mfr.Part # : VS-10MQ040NTRPBF
Manufacturer : Vishay
Description : DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA
Stock : 214970
Product Category : Diodes - Rectifiers - Single
Capacitance @ Vr, F : 38pF @ 10V, 1MHz
Current - Average Rectified (Io) : 1A
Current - Reverse Leakage @ Vr : 500 µA @ 40 V
Diode Type : Schottky
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature - Junction : -55°C ~ 150°C
Package / Case : DO-214AC, SMA
Product Status : Active
Speed : Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Supplier Device Package : DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) : 40 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 540 mV @ 1 A