BZB84-B56,215
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BZB84-B56,215
Mfr.Part # : BZB84-B56,215
Manufacturer : NXP Semiconductors
Description : NOW NEXPERIA BZB84-B56 - ZENER D
Stock : 18942
Product Category : Diodes - Zener - Arrays
Configuration : 1 Pair Common Anode
Current - Reverse Leakage @ Vr : 50 nA @ 39.2 V
Impedance (Max) (Zzt) : 200 Ohms
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max : 300 mW
Product Status : Active
Supplier Device Package : SOT-23
Tolerance : ±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If : 900 mV @ 10 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) : 56 V