T491D227K010AT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
T491D227K010AT
  • 1
Mega Source # : MEGA-T491D227K010AT
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 10V
Type : Molded
Tolerance : ±10%
Size / Dimension : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series : T491
Package / Case : 2917 (7343 Metric)
Other Names : 399-8379-2
T491D227K010AT-ND
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 24 Weeks
Manufacturer Size Code : D
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 125°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.122" (3.10mm)
Features : General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) : 500 mOhm
Detailed Description : 220µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 500 mOhm
Capacitance : 220µF