P1500SCRP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
P1500SCRP
  • 1
Mega Source # : MEGA-P1500SCRP
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : SIDAC BIDIR 140V 400A DO-214AA
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - On State : 4V
Voltage - Off State : 140V
Voltage - Breakover : 180V
Series : SIDACtor®
Package / Case : DO-214AA, SMB
Number of Elements : 1
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs) : 400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 100A
Current - Hold (Ih) : 150mA
Capacitance : 95pF