P3300AA61RP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
P3300AA61RP
Mega Source # : MEGA-P3300AA61RP
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : SIDAC 1CHP 300V 150A 61TYP TO220
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - On State : 4V
Voltage - Off State : 300V
Voltage - Breakover : 360V
Series : SIDACtor®
Package / Case : TO-220-2
Number of Elements : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs) : 150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 45A
Current - Hold (Ih) : 150mA
Capacitance : 35pF